ראש המוסד לשעבר: הריסת בתי מחבלים צעד אפקטיבי להרתעת מחבלים

ראש המוסד לשעבר אלוף (במיל') דני יתום: הריסת בתי מחבלים צעד אפקטיבי להרתעת מחבלים

שתפו:

ראש המוסד לשעבר אלוף (במיל') דני יתום: הריסת בתי מחבלים צעד אפקטיבי להרתעת מחבלים

המאמר פורסם בספר בוחרים בחיים מנצחים את הטרור: ספר הנצחה וחוות דעת מומחים על חבילת ההרתעה נגד הטרור" אותו ניתן לקרוא

בתחילת שנות התשעים כיהנתי כמפקד פיקוד המרכז. הייתה זו תקופה בה בוצעו ע"י ארגוני הטרור פיגועים רבים כנגד אזרחים ישראלים. בפיגועים אלה היו הרוגים ופצועים לאזרחינו וחיילינו. במטרה להילחם בטרור באופן אפקטיבי ולהרתיע את המחבלים מלבצע פיגועים נוספים, נקטנו בשורה ארוכה של פעולות כגון מרדפים, מארבים, פשיטות, סיורים רגליים ורכובים, הריסות ואטימות בתי מחבלים והגליית משפחות מאזור אחד לאזור אחר ביהודה ושומרון.

באשר להריסות בתי מחבלים מתנהל מזה שנים ויכוח בין המצדדים בהריסות ואטימות לבין השוללים. הניסיון שנצבר בפיקוד המרכז בזמן כהונתי, כמפקד הפיקוד מצביע כי מדובר בצעד אפקטיבי אשר הרתיע במקרים לא מעטים את המחבל מלבצע פיגוע עקב חששו וחשש משפחתו שביתם ייהרס. חשוב לציין שמדובר בצעד חוקי המתבצע מכורח תקנות ההגנה )שעת חירום( שאותן ירשה ישראל מהמנדט הבריטי. ניסוח התקנה הרלוונטית נותנת בידי המפקד הצבאי את הסמכות להרוס מבנים כאמצעי ענישה או הרתעה. רב העתירות שהוגשו לבג"צ במטרה לבטל צווי הריסה נדחו. תוך קביעה שיש להשתמש בצעד זה במידתיות. השופט נועם סולברג הסביר בפסק הדין כלהלן: "מחבלים מתאבדים הדגישו בפרדות המוקלטות את ההטבות בהן יזכו משפחותיהם כמעין פיצוי על לכתם… בהציבם דגש מיוחד על בית משפחת המחבל… אולם ההרתעה נועדה להשפיע לא רק במישרין על הלך מחשבתו של המחבל אלא גם להניעו ממעשיו באמצעות התערבות בני משפחתו".

במהלך האינתיפאדה השנייה התפתח גל פיגועי התאבדות גדול, מולו הנהיגה ישראל בין היתר מדיניות של הריסת בתי מחבלים. מחקר שערכו הפרופסורים אפרים בן מלך, קלוד ברבי ואסטבן קלוד מצאו שמדיניות זו הצליחה להפחית את מספר הפיגועים ב- ב-7.11–9.14 אחוזים. מוכרים אף מקרים בהם המשפחה הסגירה את המחבל מחשש שצה"ל יהרוס את ביתם. עמדת שירות הביטחון הכללי כפי שהובעה פעמים רבות טוענת שגירוש והריסה הם גורמים מרתיעים שמצמצמים פיגועים ויכולים להציל חיים.

בדיווח שמסר נציג צה"ל בוועדת חוץ וביטחון הוצג שבארבע השנים האחרונות נהרסו ארבעה בתי מחבלים כאשר משך הזמן הממוצע בין הפיגוע וההריסה עומד על חודשיים, בתשעה מהמקרים הוגשו בג"צים. לסיכום הריסה של בתי מחבלים הינו גורם מרתיע שעשוי למנוע המחבל מלבצע את זממו ולרתום את משפחתו כדי למנוע את הפיגוע. צריך לפעול במטרה לקצר את משך הזמן בין הפיגוע להריסה כדי להגביר את אפקט ההרתעה.

 

שתפו:

פרסומים אחרונים:

פרויקטים אחרונים:

דורשים ניצחון!

יעד גיוס הסכום שגויס עד עכשיו 0 תרמו עכשיו למאבק   דורשים ניצחון והכרעה חייבים לדרוש מהממשלה להפסיק לדשדש ולחתור לניצחון והכרעה בדרום ובצפון, ולא

סרטונים:

חדשות ועדכונים

אירועים קרובים

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

דילוג לתוכן