דיון בועדת הכלכלה בנושא: החלטת האיחוד האירופי לסימון מוצרים מיהודה ושומרון ומרמת הגולן

אמונה קלמן פעילת המשמר הציוני- דמוקרטי נכחה ב07/12/15 בועדת הכלכלה בנושא: החלטת האיחוד האירופי לסימון מוצרים מיהודה ושומרון ומרמת הגולן

שתפו:

אמונה קלמן  פעילת המשמר הציוני- דמוקרטי נכחה ב07/12/15 בועדת הכלכלה בנושא: החלטת האיחוד האירופי לסימון מוצרים מיהודה ושומרון ומרמת הגולן

ח"כים שנכחו בוועדה: יו"ר הועדה איתן כבל (מחנה ציוני), ח"כ דוד ביטן (ליכוד), ח"כ אילת נחמיאס-ורבין (מחנה ציוני), ח"כ ענת ברקו (ליכוד), ח"כ נחמן שי (מחנה ציוני), ח"כ לשעבר אורית סטרוק, ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), ח"כ מיכל רוזין (מרצ), ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), ח"כ יוסף ג'בארים (רשימה משותפת) וח"כ באסל גטאס (רשימה משותפת).

ח"כ נחמן שי: הנזק הכלכלי של החרם יהיה קטן. הבעיה היא הרעיון הגרוע של סימון מוצרים. אירופה- מדובר בהתנהגות מדינית. האיחוד האירופי נקט באפליה כלפי ישראל. הוא לא מתעסק בשטחים כבושים במדינות אחרות בעולם. באירופה רואים את זה כהגנה על הצרכן. יהיו עוד סנקציות נגד ישראל.

ח"כ עליזה לביא: ההחלטה של האיחוד הייתה צפויה. ידענו עליה. יש כאן פיזור סמכויות במשרדים במדינה ואין כלים להתמודד עם הבעיה. יש יותר מידי משרדים שאמורים לטפל בסוגיה והיא לא מטופלת. מדינות אירופה לא נגד ישראל. הארגונים הם נגד. אני מציעה לגייס את כל מי שבעניין ולעבוד יחד. אין מדיניות בכל הסוגיה של הBDS.

אביבית בר אילן מנהלת מחלקה לארגונים ארופאים: מקור ההחלטה היא בהחלטה של מועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי. ניסינו לעכב את המהלך.

ח"כ ענת ברקו: יש בריונות מאירופה לישראל. אני בעד לסמן מוצרים מעזה. כי הם רק מייצרים טרור. אבל רמת הגולן, למי מחזירים שטח כזה? לדעאש?  בריונות צרכנית, בריונות אקדמית, יש כאן שילוב של אנטישמיות ואנטי ציונות והם לא נותנים אותו יחס כמו למדינות אחרות. צריך לנסות לפתור את הסכסוך אבל לא על ידי חרמות.

ח"כ אילת נחמיאס-ורבין: BDS מקבלים הרבה תמיכה. קשה להכיל את הצביעות כלפי ישראל. אני לא חושבת שאנחנו עושים מספיק כדי לשכנע את העולם לא לסמן את המוצרים. האם אנחנו מביאים את זה על עצמנו? אנחנו מוכרחים למצוא את הכתובת האחת במדינת ישראל שצריכה לטפל. גלעד ארדן היה צריך לקבל הרבה כסף נגד הBDS אבל הכסף לא הועבר אליו- אין תוכנית. 

אשר פרדמן- מנהל את המאבק בBDS במשרד לנושאים אסטרטגים: התקציב נכנס למשרד ויש מנכלית חדשה במשרד ולכן יש עיכוב.

דוד אלחייני- ראש המועצה האזורית בקעת הירדן: כבר בשנת 2007 התחילו לסמן מוצרים. זה התחיל באנגליה כwest bank products והאירופאים מצאו דרך להתנגח במדינת ישראל. ממשלת ישראל התעלמה לחלוטין מהנושא. היום אנחנו מפזרים את התוצרת שלנו כי אין גוף שמסכים לטפל בזה. יש אנשים שמצלמים את המוצרים שלנו ושולחים את התמונות לאירופה. הם משתפים פעולה.

"יש משתפי פעולה ישראלית ודוחות של הארגון האירופאי שמתבססים על "בצלם" ועל שלום עכשיו ועל אנרכיסטים שמגיעים לבקעת הירדן ומצלמים בתי אריזה ומעבירים את הצילומים האלה לאירופאים וזאת תופעה שחייבים להוקיע אותה כי הם משתפי פעולה לא בחרם על סימון מוצרים אלא חרם על מדינת ישראל".

ח"כ מיכל רוזין מרץ: הם לא משתפי פעולה!! מה הם משתפים פעולה עם הנאצים? אתה מאשים אזרחים. הם לא בוגדים.

ח"כ דוד ביטן: הבעיה שלנו עם האירופים לא קשורה רק לסימון מוצרים. יש צוות של כל המשרדים שמטפל בבעיה. המצב הזה מרחף באויר כבר 7 שנים. המאבק לא צריך להיות משפטי. התוצאה של הפורומים המשפטים יהיו נגד ישראל. המאבק צריך להיות דיפלומטי. המאבק שלנו זה על כל המוצרים של מדינת ישראל- זאת הסכנה. 7 שנים מנעו את הבעיה.

אוהד כהן- משרד הכלכלה: המוצרים עומדים על היקף של 50 מיליון דולר. הסימון היום הוא בתוקף. פירות וירקות, שמן זית, יין, קוסמטיקה. האם יש אכיפה? זה 50 מיליון דולר מתוך 92 מיליארד דולר.

 

דוד אלחייני ראש המועצה: מדובר על 500 מיליון שקל.

ח"כ יוסף ג'ברים: האמנה שהקימה האמנה של בית הדין בהאג אומרת שההתנחלויות זה פשע מלחמה. האירופאים בגלל הרגישות של ההיסטוריה מדברים על סימון מוצרים. אבל הרעיון הוא שאי אפשר להתייחס להתנחלויות כפשעי מלחמה וגם למכור מוצרים. 50 שנה שולטים בשטחים ואין אופק מדיני. הנושא הזה זה לא רק המוצרים של ההתנחלויות. אזרח אירופי שמתנגד לכיבוש צריך לדעת שהמוצרים מגיעים מהשטחים.

שילה אדלר מנכ"ל מועצת יש"ע: הבעיה היא מדינת ישראל. סימון המוצרים זה תהליך של התדרדרות. ישראל אנחנו חלוצים. הנזק משמעותי. יש 30,000 פועלים פלסטינים שעובדים והם יסבלו מזה.

ח"כ מיכל רוזין: אתם עושים נזק לעניין הסימון. אני בדאגה אמיתית למדינת ישראל כבית הלאום היהודי. האזור הזה כבוש לפי החוק הבינלאומי. מבחינתי הזיקה שאתם עושים בין הצדק ההתנחלויות למאבק בסימון המוצרים. האיחוד הארופי עושים הפרדה בין סימון ההתנחלויות למדינה. לא מחרימים את ישראל. מחרימים את השטחים. אתם אומרים שהם משתפי פעולה. מספיק עם "עם לבדד ישכון". אנחנו דואגים למפעל הציוני וההתנחלויות הורסים את זה.

פרופ' ג'ראלד מ. שטיינברג- אוניברסיטת בר אילן: היה דו"ח של 22 ארגונים לזכויות אדם וכד'. הם טוענים שזה עונש למדינת ישראל לסמן את המוצרים כדי שיוותרו על השטחים הכבושים. הכסף שהם מקבלים זה מהאיחוד האירופי. הם מתמקדים רק בישראל! השלב הבא זה לסמן בנקים ישראלים שנותנים אפילו משכנתאות למישהו שגר מעבר לקו הירוק. חושב על ידי הממשלה לדבר על הקמפיין הזה.

ח"כ באסל גטאס: יהיו סנקציות וחרמות על ישראל. בשוודיה אומרים למה שהמוצרים יגיעו בכלל לשווקים באירופה? למה תוצרת של משהו בלתי חוקי בכלל יהיה על המדפים? 47 שנים של כיבוש ולמה זה רק הגיע עכשיו? יש כאן פשיזם וגזענות. מישהו צריך להתעשת. ובאמת נלך לפשרה היסטורית עם העם הפלסטיני. יכפו על ישראל או נסיגה ל67 או סנקציות נגד ישראל. 

בני כשריאל- ראש העיר במועצה של מעלה אדומים: יש 30% אבטלה ברשות הפלסטינית. יו"ר הרשות הפלסטינית ביקש מכל העובדים להתפטר ואף אחד לא התפטר. זה הביע אי אמון. במעלה אדומים יש 7 מפעלים שבבעלות של פלסטינים. זה מעיד על דו קיום. יש פער בין דפוסי ההתנהגות של השכנים הפלסטינים שלנו, להנהגה שלהם. אני לא מודאג מסימון המוצרים. אני דואג שזה יעבור לחרם. אנחנו יכולים לעקוף את האירופאים.

סיכום הוועדה: יו"ר איתן כבל: הסכנה הגדולה שמתקיימת לפני הכל זה מדרון חלקלק. אני מצר על כך שממשלת ישראל לא מתעסקת עם הבעיה. אני מבקש לדעת מה הפורום שמטפל בזה. מי שחושב שענינים האלה זה בגלל אנטישמיות זה לא! זה בגלל ההתנהלות שלנו עכשיו. זה נותן לגיטימציה בקרב 22 הארגונים האלה. זה מאבק שמתחיל בקו הירוק, זה יעבור להכל. זה ממשלה אעלק לאומית. כאילו מחשיבה את עצמה ללאומית. שלא נמצא את עצמנו מתעוררים ומצביעים להם שוב.

לדעתי הוועדה הזאת הוכיחה ששוב פעם אין פתרון אמיתי נגד הBDS. ח"כים מהרשימה המשותפת תומכים במצב הנוכחי וקשה להלחם נגד אנשים שממש באים מתוכנו. ח"כ מיכל רוזין בהחלט הראתה את הפרצוף האמיתי שלה בוועדה. היא תומכת בארגוני דה לגיטימציה ולא מתביישת בכך. חבל מאוד שלא הגיעו למסקנות פרקטיות לגבי המשך עבודה נגד ארגוני הBDS.

המסקנות שלנו: הועדה הוכיחה שוב את מה שאנו אומרים כבר הרבה זמן- יש סוכנים זרים בתוכנו. חברי כנסת שתומכים במופגן בארגונים ישראלים ובארגונים זרים שעושים דה לגיטימציה למדינת ישראל ומבקשים לעשות חרמות על מוצריה.

"נאה דורש נאה מקיים"- ח"כ מיכל רוזין ממפלגת מרצ שמתהדרת בסובלנות ושיויון לכל פלגי החברה אינה מכבדת את ראש המועצה האזורית בקעת הירדן ואת מנכ"ל מועצת יש"ע שאינם תואמים את השקפת עולמה וצועקת אליהם בתקווה לסתום להם פיות.

פרסומים אחרונים:

מתספקים את כיתת הכוננות ביתר עלית

מתספקים את כיתת הכוננות ביתר עלית עזרו לנו להמשיך לדאוג ללוחמים ולכיתות הכוננות: https://imti.org.il/project/63715/ הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של אם תרצו Please enable JavaScript to view

סרטונים:

חדשות ועדכונים

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

דילוג לתוכן