תלונה נגד הארגון שקיבל מענק של מיליון וחצי ש"ח מהאיחוד האירופי

בתלונה שהוגשה לרשם העמותות הוצגו ההפרות אותן מבצעת העמותה. לאחרונה פורסם בתקשורת (ערוץ 13) כי האיחוד האירופי העניק לעמותה 400 אלף יורו עבור פעילות,

שתפו:

תלונה נגד הארגון שקיבל מענק של מיליון וחצי ש"ח מהאיחוד האירופי
תנועת אם תרצו הגישה הבוקר תלונה לרשם העמותות נגד עמותת המרכז לפיתוח יוזמות שלום [להלן המרכז]. בתלונה שהוגשה לרשם העמותות הוצגו ההפרות אותן מבצעת העמותה. המרכז כפי שנכתב בתלונה הפר מספר רב של פעמים את החקיקה החלה על עמותות הממומנות על ידי ישויות מדיניות זרות ביניהם חוק העמותות וחוק חובת גילוי למי שנתמך בידי ישויות מדיניות זרות [להלן חוק חובת גילוי]. לאחרונה פורסם בתקשורת (ערוץ 13) כי האיחוד האירופי העניק לעמותה 400 אלף יורו עבור פעילות, גם סכום זה טרם דווח כראוי לרשם העמותות.

בתלונה פורטו 14 פעמים בהם העמותה דיווחה בדוחות השנתיים על מימון מישות מדינית זרה, אך בכל הפעמים הנ"ל לא דיווחה על כך בדוח רבעוני ולא דיווחה על כך באתר העמותה כפי שקובע חוק חובת הגילוי. בנוסף חוקרי אם תרצו זיהו 9 פעמים בהם המרכז קיבל מימון מישויות מדיניות זרות ולא דיווח על כך כתרומה מישויות מדיניות זרות, כמובן שתרומות אלה גם לא דווחו בדיווח הרבעוני ולא פורסמו באתר העמותה כפי שקובע החוק. כמו כן במהלך השנים האחרונות העמותה מקבלת מימון מקרן פוליטית-מפלגתית גרמנית "קרן פרידיך אברט" ואינה מדווחת עליה כישות מדינית זרה וזאת בניגוד לחוק העמותות וחוק חובת גילוי.

במכתב נכתב כי הממצאים האמורים לעיל מלמדים על רמיסה מתמשכת של החוק והדין וישנה בקשה מרשמת העמותות לפעול על פי הסמכויות הנתונות לרשמת בחוק ולהורות לפתוח בבדיקה ולהפעיל סנקציות כנגד העמותה.
בתלונה שהוגשה נגד המרכז ישנה התייחסות גם לעובדה שפעילות המרכז אינו תואמת את מטרות העמותה, במסגרת חוק העמותות מדובר בעילה לפירוק העמותה (סעיף 49(1) לחוק העמותות).
בעוד שבמטרות המרכז נכתב כי המרכז פועל "לקדם שלום וזכויות אדם באמצעות ייעוץ משפטי למשפחות שנפגעות מהפרת זכויות בסיסיות, הרצאות, מחקר ופרסום מחקרים בנדון לפעול להקמת קליניקה משפטית בשיתוף מוסד אקדמי ובשיתוף עורכי דין למתן סיוע וייעוץ משפטי בתחום זכויות האדם" בפועל המרכז מממן פעילות שונה לחלוטין.

המרכז פועל בכדי לקדם סרבנות והשתמטות בחברה הישראלית על ידי הפעלת פרויקט "מסרבות". מדובר על פרויקט אשר מלווה משתמטים לפני ותוך כדי ההשתמטות שלהם מצה"ל, מקיים הפגנות תמיכה במשתמטים ועוד. פרויקט נוסף שהמרכז מממן הוא "מסתכלים לכיבוש בעיניים", כאשר כאן מדובר בפרויקט שמבקש במילותיו "להנכיח את הכיבוש ברחוב הישראלי" וכן "ללוות רועים ערבים ביו"ש בצאתם למרעה". כאשר בפועל פרויקט זה הוא לעיתים מפגן אלימות של פעילי הפרויקט נגד אזרחים חפים מפשע. כך לדוגמא בפברואר 2023 פורסם על ידי אתר הקול היהודי כי הוגש כתב אישום כנגד פעיל "מסתכלים לכיבוש בעיניים" גיל אלכסנדר. אלכסנדר נעצר לאחר שתועד בזמן שניסה לחטוף את נשקו של משה שרביט חקלאי יהודי בעל חווה בבקעת הירדן. לפי כתב האישום, פעיל "מסתכלים לכיבוש בעיניים" חסם באמצעות מקלות הליכה את שרביט ודחף אותו מספר פעמים. בהמשך "תקף הנאשם את המתלונן תוך שדחף אותו ומשך את האקדח. כתוצאה מכך ומהתנגדות המתלונן, האקדח נפל על הרצפה והמתלונן מיד הרים אותו והתרחק מהמקום. אחד ממקימי פרויקט "מסתכלים לכיבוש בעיניים" הוא גיא הירשפלד שהוא גם רכז שטח בפרויקט. הירשפלד הורשע בהפניית אמירות גזעניות כלפי שטרי מג"ב בזמן פעילות מבצעית, ותועד מקלל ומגדף חיילים.
מכתב התלונה של אם תרצו מתייחס לדוח הבדיקה שהוכן על ידי רשות התאגידים בדצמבר 2022, אשר אישר כי פרויקט מסרבות פועל במסגרת מטרות העמותה המאושרות. אולם מדגיש כי בדוח לא הייתה התייחסות נרחבת לפעילות של פרויקט "מסכלים לכיבוש בעיניים".

מכאן שיש קריאה לרשמת העמותה לבצע בדיקה מעמיקה לגבי העברת הכספים של העמותה לפרויקט "מסתכלים לכיבוש בעניינים" ובמידה ואכן מדובר בימון של המרכז יש לפעול לפרק את המרכז שכן פעילות הפרויקט אינה נכללת במטרות העמותה.

מאם תרצו נמסר כי:

"זה יותר מעשור שהמרכז לפיתוח יוזמות שלום פועל בניגוד לחוק העמותות וחוק חובת גילוי לגבי מי שתמך על ידי ישויות מדיניות זרות. העובדה שעמותה מאפשרת לעצמה לפעול כל כך הרבה שנים בניגוד לחוק מעידה על אובדן הדרך של רשות התאגידים. חוקרי אם תרצו מתריעים זה מספר שנים על חוסר האכיפה, אי מתן סנקציות כנגד העבריינים ומדיניות עצימת העיניים של משרד רשם העמותות ונראה שיש מי שמנצל את המצב על מנת לפעול בניגוד לחוק. המדיניות הנוכחית מונעת מהציבור הישראלי להיות חשוף לעובדה שממשלות זרות מתערבות בעניינה הפנימים של ישראל בכל כך הרבה רבדים ואירועים. אנו קוראים ודורשים מרשמת העמותות לפעול באופן מיידי כנגד כל הפרה של החוק הנוגעות למימון מישויות מדיניות זרות. אסור לאפשר לאנרכיה להשתולל."

פרסומים אחרונים:

סרטונים:

חדשות ועדכונים

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

דילוג לתוכן