יחסינו אל בני המיעוטים שקשרו את גורלם בגורל העם היהודי

שתפו:

המאמר מוקדש – לסגן אלוף מחמוד ח'יר א-דין הי"ד, שנהרג במהלך מבצע סודי בח'אן יונס, רצועת עזה.

מתן פלג יו"ר תנועת אם תרצו

 

התגייסותם של בני מיעוטים לצה"ל ולשירות הלאומי אינם דבר של מה בכך ולא צריך להקל בזה ראש. מבחינה גאופוליטית לא מדובר רק קשירת גורל עם המדינה, אלא קשירת גורל עם העם היהודי היושב בציון.  עם חזק וחכם, שהקים מדינה לתפארת האנושות לא פחות, אבל עם כל הכבוד מדובר על 7 מיליון איש בקירוב. שזה פחות ממחצית מתושבי המטרופולין של קהיר.

הקשרים והבריתות שנרקמו בטרם הקמת המדינה הם בכלל סיפור מיוחד, מפני שבזמנו אף אחד לא צפה שיד היהודים תצא על העליונה, מול מאות אלפי ערבים שטופי מוח, אכזריים ומאוהבי פגיון וגרזן- ממש כמו היום.

בהקשר הזה, אין ספק שהיחסים עם בני העדה הדרוזית נמצאים במקום הראשון כי מדובר בקולקטיב. עם יוצאי דופן פה ושם, אבל באופן כללי- קולקטיב. בעשור שקדם להקמת המדינה, שילמו הדרוזים מחיר דמים יקר על סירובם העיקש להפנות את חרבם נגד היהודים, כך בוודאי בימי המרד הערבי בארץ, עת תבעו הערבים את התגייסותם ואלו השיבו פניהם ריקם.

מאז הפכה ברית החיים עם העדה הדרוזית לסמל ולנכס ולא ניתן לדמיין את המפעל הציוני בלעדיה. כ-120 אלף אזרחים דרוזים חיים בישראל, אך ייצוגם בקצונה הבכירה בצה"ל ובכוחות הביטחון עולה לאין שיעור על גודלם באוכלוסייה. הם היו ונותרו מרכיב קריטי בהצלחת מערכת הביטחון של ישראל.[1]

אם המדינה חפצת חיים, עליה לשמר ולחזק ביתר שאת את הקשרים הללו. לא רק עם הדרוזים, אלא עם כלל המיעוטים הלוקחים חלק בהבטחת עתידה של המדינה- בדואים, נוצרים, ערבים מוסלמים וצ'רקסים. במיוחד השבטים הבדואים, שכמו הדרוזים, בחרו נגד כל הגיון מזרח תיכוני, אבל עם כל ההיגיון האנושי והנורמלי להתחבר בברית עם היהודים כמו שבט אלהייב, כעבייה, עוד שהיינו כאן מיעוט נרדף שכינו אותו "וולאד אל מות" (ילדי המוות) כפרפראזה לשמנו המקורי "בני ישראל".

יש לזכור שבגלל שמדובר בנכס למפעל הציוני ולכל השותפים בו, רבים פועלים להחלשתו. לכן ממשלת ישראל חייבת לגבש "מתווה ברית חיים" ולהצמידו כמצרף קבוע לחוק יסוד: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי- כמובן מבלי לשנות את חוק היסוד.

על המתווה לכלול את הסעיפים הבאים:

  • הוקרה וחינוך: ביום הראשון לשבוע שבו נקראת פרשת יתרו (הנביא שועייב), תקיים הכנסת יום חינוך ממלכתי מיוחד המוקדש לבני ברית החיים. יום זה יצוין גם במערכת החינוך והביטחון, וכן יתקיימו מפגשים בין חיילים לא יהודים לבין תלמידי בתי ספר יהודיים.
  • ישוב מוטב: ישוב שבו מרבית התושבים אינם יהודים ובו שיעור הגיוס לצה"ל והשירות הלאומי-אזרחי עומד על- 70% בממוצע ב-3 השנים האחרונות ייחשב "יישוב מוטב" ויזכה להטבות מס.
  • העדפת המשרתים בקבלה לעבודה במוסדות מדינה: בחוק שירות המדינה יוסיפו סעיף הקובע כי במידה והיו שני מועמדים לקבלה לעבודה בשירות המדינה שווים בתכונותיהם ובכישוריהם, תינתן עדיפות למי שסיים שירות סדיר.

סגן אלוף מחמוד ח'יר א-דין קצין, הי"ד, שנהרג במהלך מבצע סודי בח'אן יונס, רצועת עזה.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gal Hirsch (@hirsch_gal)


[1] ד"ר שמעון אביבי, תרומת בני העדה הדרוזית להקמת כוח המגן ולהישגינו במלחמת העצמאות. המרכז למורשת המודיעין – גיליון 82

פרסומים אחרונים:

מתספקים את כיתת הכוננות ביתר עלית

מתספקים את כיתת הכוננות ביתר עלית עזרו לנו להמשיך לדאוג ללוחמים ולכיתות הכוננות: https://imti.org.il/project/63715/ הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של אם תרצו Please enable JavaScript to view

סרטונים:

חדשות ועדכונים

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

דילוג לתוכן