חופש הביטוי לכל אדם – האמנם?

לא ייתכן כי בעולם האקדמיה שמתיימר לעודד שיח פתוח ומגוון, ינקטו כאלו צעדים כלפי מרצה מוערך רק משום שהביע את דעותיו. מאת ענבר כהן

שתפו:

מאת: ענבר כהן
אם אתם חיים בארץ, קרוב לוודאי ששמעתם על הסערה שעוררו דבריו של ד״ר מרדכי קידר מאוניברסיטת בר אילן בעת הפגנת התמיכה בבנימין נתניהו.

אם הדבר לא התגנב לאוזניכם, אין לי אלא להסיק שהנכם חייזרים ממאדים. או מנוגה, במידה ואתם נשים.

בדברים שנשא ד״ר קידר, הוא דיבר על רצח רבין והטיל ספק בכך שיגאל עמיר הוא אכן רוצחו של ראש הממשלה המנוח. הדברים, שכמוהם לא נשמעו זמן רב, עוררו סערה רבה וגרמו לכך שד״ר קידר זומן לועדת משמעת ונאסר עליו לייצג את אוניברסיטת בר אילן באירועים בחו״ל.

בתוך כל הסערה הזו, לא נותר לי אלא לתהות בדבר הגינות הממסד ונאמנותו לזכות חופש הביטוי. לא מעטות הן הפעמים בהן המונח ״חופש הביטוי״ נשמע בתקשורת ובעולם האקדמי. רבות הן הפעמים בהן אנו עצמנו מגלגלים על לשוננו סיסמאות כגון ״פגיעה בחופש הביטוי" או "הזכות לחופש הביטוי״, אך האם אנו באמת מודעים למשמעות המסתתרת מאחורי המילים הללו? האם אנו באמת מבינים לעומק את המשמעות של פגיעה בחופש הביטוי?

אני חייבת להתוודות ולומר כי עד לפני שהתחלתי להיות פעילה בעולם הרשתות החברתיות לא העמקתי במשמעות של חופש הביטוי. אולם, מרגע שעולם הרשתות החברתיות נפתח בפניי, התחלתי, כמו רבים אחרים, לשתף את העולם במחשבותיי ובהגיגיי וכך למעשה מימשתי את זכות חופש הביטוי שלי.

ה של כעס על שניטלה ממני זכות חופש הביטוי שלי. חסימה בפייסבוק היא אמנם דבר פעוט ביחס לנושא בו אנו עוסקים, אבל היא בהחלט נותנת טעימה מן התחושה שמלווה אדם שנשללה ממנו זכות חופש הביטוי, בייחוד עבור מכורה כמוני (אם תגידו שהודיתי שאני מכורה לפייסבוק, אני מיד אכחיש כמובן. אני יכולה להפסיק מתי שאני רוצה).

ד״ר קידר עשה שימוש בזכות חופש הביטוי המגיעה לו ככל האדם וביטא את מחשבותיו בקול רם, שלא במסגרת אירוע באוניברסיטה אגב, ונענש על כך בחומרה. איני סבורה שהדבר צודק, יהיו הדברים שאמר רלוונטיים או לא רלוונטיים ככל שיהיו, אין זה מצדיק את הצעדים שננקטו נגדו ואת הפגיעה בשמו הטוב. זכות חופש הביטוי עומדת לכל אדם ובלבד שהדברים אותם הוא מבטא אינם מעודדים הסתה, שנאה או גזענות. בדבריו של ד״ר קידר לא מצאתי הסתה או קריאה לאלימות, אלא ניסיון לאתגר את קהל שומעיו.

לא ייתכן כי בעולם האקדמיה שמתיימר לעודד שיח פתוח ומגוון, ינקטו כאלו צעדים כלפי מרצה מוערך רק משום שהביע את דעותיו. בייחוד לאור העובדה כי ישנם מרצים שמתבטאים בחריפות נגד חיילי צה״ל ואף קוראים להם פושעי מלחמה, וישנם כאלו שמגדילים ולוקחים חלק פעיל בהפגנות של השמאל הקיצוני ומביעים תמיכה בארגון ״שוברים שתיקה״, ועל אף כל זאת לא ננקטים נגדם שום צעדים וזאת משום הגנה על זכות חופש הביטוי.

אז בשם זכות חופש הביטוי, אני ושאר חברי תנועת ״אם תרצו״ קוראים לאוניברסיטה לבטל את כל הצעדים שננקטו נגד ד״ר קידר ובכך לשמור על הדמוקרטיה וערכיה.

לפרסום המקורי באתר ערוץ 7

שתפו:

פרסומים אחרונים:

פרויקטים אחרונים:

דורשים ניצחון!

יעד גיוס הסכום שגויס עד עכשיו 0 תרמו עכשיו למאבק   דורשים ניצחון והכרעה חייבים לדרוש מהממשלה להפסיק לדשדש ולחתור לניצחון והכרעה בדרום ובצפון, ולא

סרטונים:

חדשות ועדכונים

אירועים קרובים

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

דילוג לתוכן