סיכום ועדת החינוך- נושא:חרם אקדמי

מתוך ועדת החינוך בנושא החרם האקדמי:נחמן שי- מחנה ציוני: אי אפשר לטפל בסימפטומים בלי לטפל במחלה, המחלה היא שמדינת ישראל לא עושה מאמצים כדי לפתור את הבעיות בינינו בין הפלסטינאים. אם היינו עושים את זה זה היה מוריד חלק ניכר מהבעיה הזאת (החרם האקדמי). נרחיב בהמשך היום על פירוט הועדה

שתפו:

ועדת החינוך אתמול עסקה בחרם האקדמי.
מנחם בן ששון- נשיא האוניברסיטה העברית: "יש הבדל בין חרם גלוי לבין חרם שאינו גלוי. עם חרם גלוי אנחנו יודעים איך להתמודד. אוניברסיטאות לא מחרימות וגדולי החוקרים ממשיכים להיות פה בזירה, אך יש חרם רדום, שקט. אתה עושה כינוס ולכינוס מגיעים שליש מהאנשים ואפילו לא אומרים לך למה. זה לא בגלל בעיה ביטחונית. במדעים המדויקים אין בעיה. הבעיה נמצאת במדעי החברה בעיקר, קצת פחות במדעי הרוח." צריך להקצות עוד משאבים בשביל לארגן כינוסים וסיורים אקדמאיים לאנשי אקדמיה מכל העולם.

עדי ארבל: התכנית הרעיונית עליה הוקם ארגון הBDS פותחה בישראל. מחד – בתוך האקדמיה הישראלית, באמצעות פיתוח מגמות מחקר ספציפיות מאוד – דרך מחקרים במדעי החברה בעיקר, ומאידך – חוקרים ישראלים שקוראים לחרם אקדמי על ישראל, משתתפים בכנסים של תנועת הBDS וזה מזיק יותר מכל אדם פרו פלסטינאי אחר. כשהקול הזה מגיע מתוך ישראל זו הבעיה הקשה, והמל"ג צריך להידרש לזה.

מירב בן ארי: "הBDS זה טרור זוחל וזה לא קשור לימין ושמאל. ה BDS מתעסק בעניין האנטישמיות, זה דה לגיטימציה של מדינת ישראל ודה הומניזציה של מדינת ישראל. אם אנחנו לא נתייחס לזה ונקצה את המשאבים, אנחנו מכרסמים בלגיטימציה של מדינת ישראל. אני מבקשת שאת המשאבים שלנו נשים אצל הסטודנטים. יש המון פעילות מדהימה שעושים סטודנטים, גם במכללות וגם באוניברסיטאות – הם יקבלו את כל התמיכה שלנו – של חברי הכנסת הציונים בכנסת ישראל! לא אהבו אותנו בעבר, כנראה גם לא יאהבו אותנו בעתיד ואנחנו נצטרך להילחם על הקיום שלנו כאן."

איציק שמולי: הבעיה האמיתית היא בתוך הקמפוסים, מצד הסטודנטים. תנועות החרם משלבות שילוב מסוכן של מוסר גמיש, בורות ואמת שהיא די גמישה ומעוותת. אני לא בטוח שזו תנועה שמשרתת את הקמת המדינה הפלסטינית שאני תומך בה, אלא את השמדתה של המדינה היהודית. מבחינתם, מדינת ישראל יש רק אחת וזה כבר יותר מדי. דווקא אלו המחרימים שתומכים ברעיון שתי המדינות, מרחיקים את הרעיון הזה בעצם החרמתם את מדינת ישראל. מותר למדינה לבוא ולהגיד: רוצחים מתועבים הם לא גיבורים טראגים בתאטרון, מותר לה להגיד שנרטיב של מדינת אפרטהייד לא יקבל סבסוד ציבורי, בלי שאנשים עם מוסר כפול יבואו ויגידו שזה פאשיסטי או כל דבר כזה.

חנין זועבי – יש פשע שכל העולם מכיר, ששמו כיבוש, ואי אפשר להתעלם ממנו. יש סבל של 2 מיליון בני אדם בעזה. דור שלם בעזה שלא יצא מעזה מעולם! לא לארה"ב, לא לאירופה, לגדה המערבית!

נחמן שי: בכל הועדות עוסקים בעניין הזה. זה אומר שזו בעיה כוללת, רב חזיתית, זו לא בעיה שאפשר לטפל בה בתחום אחד – רק בתרבות או רק בכלכלה או רק בחינוך. אי אפשר לטפל בסימפטומים בלי לטפל במחלה, המחלה היא שמדינת ישראל לא עושה מאמצים כדי לפתור את הבעיות בינינו בין הפלסטינאים. אם היינו עושים את זה זה היה מוריד חלק ניכר מהבעיה הזאת.

הועדה קוראת לממשלה להקים תכנית ממשלתית למלחמה בחרם האקדמי, בשיתוף עם ראשי האוניברסיטאות. לבחון בכובד ראש לקיום כנסי מחקר ואקדמיה כאן בארץ בגבולות פתוחים כדי שיבחנו את כל הדעות.

פרסומים אחרונים:

סרטונים:

חדשות ועדכונים

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

דילוג לתוכן