בעקבות יישום החוק: 1990 סטודנטים קיבלו נקודות זכות עבור שירות מילואים

דו"ח נקודות זכות באקדמיה למשרתי המילואים לשנת תש"ף

שתפו:

לקריאת הדוח המלא >

לקראת יום המילואים השנתי החל מחר (ג'), מפרסם אגף המחקר של תנועת "אם תרצו" דו"ח מעקב אחר המוסדות האקדמאיים המעניקים נקודות זכות למשרתי המילואים.

כזכור על פי חוק עידוד מעורבות סטודנטים בפעילות חברתית וקהילתית, תשע"ח-2018 שקודם על ידי תנועת "אם תרצו", מוסדות אקדמאיים חייבים לאפשר הענקת נקודות זכות לסטודנטים המשרתים במילואים לפחות 14 ימים בשנה האקדמית.

מתוך 29 מוסדות אשר סיפקו נתונים לאגף המחקר של "אם תרצו", ניתן לראות כי 1990 סטודנטים שמהווים 1.14% מהסטודנטים במוסדות הנ"ל מימשו את זכאותם ל- 2 נקודות זכות אקדמיות לתואר ראשון במהלך שנת תשע"ט בעקבות שירות המילואים שלהם.

בדוח ישנה התייחסות לתשובה של דובר צה"ל לשאלת חופש מידע של אגף המחקר של "אם תרצו" ובה נמסר כי בשנת 2018, 50.71% ממשרתי המילואים הוגדרו סטודנטים וכי 38.47% מתוכם הוגדרו ככאלה המשרתים מעל ל-14 ימי מילואים.

אם לוקחים כנתון כוח של 445,000 משרתי מילואים בישראל, אמורים להיות 86,811 משרתי מילואים בשנת 2018 אשר מוגדרים סטודנטים ושירתו מעל ל-14 ימי מילואים. ומכאן שקיים פער עצום בין הזכאים לנקודות זכות לבין המימוש בפועל.

על פי הנתונים, מספר ימי המילואים הממוצע ב- 15 המוסדות אשר סיפקו את הנתון עמד על 19.6 ימים למילואימניק/ית. כלומר מדובר על 40% יותר ממספר ימי המילואים הנדרש על פי החוק.
הדבר נובע ככל הנראה עקב העובדה שבדרך כלל שירות מילואים נע בין ימים בודדים לעשרה ימי שירות ואילו הקפיצה בימי מילואים מתרחשת בדרך כלל כאשר המילואימניק לוקח חלק בתעסוקה מבצעית ומשרת מעל ל-14 ימים. בנוסף יש לזכור שעל-פי פקודת מטכ"ל, משך שירות המילואים המרבי לסטודנט בתואר ראשון או לתלמיד טכנאות בשנה אקדמית (אוקטובר-יולי) הוא 21 ימים, ולכן ממוצע של 19.6 מראה שהממוצע אכן קרוב לגבול העליון של שירות מילואים לסטודנט. עקב הניתוח הנ"ל אנו ממליצים לנבחרי הציבור ולמוסדות עצמם להוריד את רף הימים אותם נדרשים הסטודנטים אשר משרתים במילואים לעשות במהלך שנה אקדמית אחת על מנת להיות זכאים לשתי נקודות הזכות או לחלופין לעשות שקלול של מספר ימי מילואים במהלך לימוד התואר.

ב-21 המוסדות אשר פירטו את החלוקה לפי שנת לימודים שיעור ההשתתפות הגבוה של סטודנטים הזכאים למתן נקודות הזכות הוא לטלה הלומדים בשנה ג' – 30% , לאחר מכן 27% שנה ב', 17% בשנה ד', 15 סטודנטים שנה א', 3% שנה ה' ומעלה ועוד 8% שלגביהם לא פורטה השנה.
מהניתוח הנתונים שמסרו המוסדות ישנו פער גדול בין מוסדות בעלי אותם מספר סטודנטים ומכאן שככל הנראה קיים הבדל גדול ברמת השיווק והנגשת החוק לסטודנטים במוסדות השונים.

אוניברסיטת בן גוריון היא המוסד המוביל במספר הסטודנטים בתשע"ט שקיבלו 2 נקודות זכות אקדמיות ובה היו זכאים לנ"ז- 306. אחריה, האוניברסיטה העברית עם 216 סטודנטים, אוניברסיטת אריאל עם 214 סטודנטים, אוניברסיטת תל אביב עם 206 סטודנטים, האוניברסיטה הפתוחה עם 179, הטכניון עם 139 סטודנטים, אוניברסיטת בר אילן עם 119 סטודנטים ובאוניברסיטת חיפה 19 בלבד.

בחלוקה על פי אחוזים אוני' בן גוריון מובילה גם במספר הסטודנטים אשר מימשו את הזכות ל-2 נקודות זכות מכלל הסטודנטים הלומדים לתואר ראשון במוסד עם 2.59% אחריה, אוניברסיטת אריאל עם 2.02%, האוניברסיטה העברית עם 1.92%, הטכניון עם 1.48%, אוניברסיטת בר אילן עם 1.42%, אוניברסיטת תל אביב עם 1.39%, האוניברסיטה הפתוחה עם 0.43%, סטודנטים ובמקום האחרון בקרוב האוניברסיטאות אוניברסיטת חיפה 0.24% בלבד.

בדירוג בין המכללות, מכללת אפקה מובילה עם 134 סטודנטים, אחריה שנקר עם 59 סטודנטים, מכללת יעקב הרצוג עם 50 סטודנטים, מכללת ספיר עם 49 סטודנטים, מכללת תל אביב יפו עם 47 סטודנטים, מכון טכנולוגי חולון עם 41 סטודנטים, מכללת תל חי עם 38 סטודנטים, המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון עם 34 סטודנטים ואורט בראודה עם 33 סטודנטים.
בתחתית הרשימה בצלאל עם 19 סטודנטים, המכללה האקדמית אשקלון עם 16 סטודנטים, מכללת רופין ועזריאלי המכללה האקדמית להנדסה בירושלים עם 15 סטודנטים, המכללה האקדמית הדסה ירושלים עם 11 סטודנטים, בית ברל עם 8 סטודנטים, המכללה האקדמית צפת עם 7 סטודנטים, מכללת עמק יזרעאל עם 6 סטודנטים, המרכז האקדמי ומכללת לוינסקי לחינוך עם 4 סטודנטים, האקדמיה למוזיקה והמכללה האקדמית גליל מערבי .

בחלוקה לפי אחוזים – אפקה – המכללה האקדמית להנדסה בת"א מובילה, כאשר 4.72% מהסטודנטים לתואר ראשון במכללה מימשו את זכאותם ל-2 נקודות זכות למשרתי מילואים, אחריה מכללת יעקב הרצוג עם 3.08%, שנקר עם 2.59%, המכללה האקדמית ת"א-יפו עם 1.42% מכללת תל חי עם 1.28%, עזריאלי – מכללה אקדמית להנדסה ירושלים עם 1.17%. בתחתית הרשימה המכללה האקדמית גליל מערבי עם 0.04%, המרכז האקדמי לב עם 0.11%, האקדמיה למוסיקה עם 0.15%, המכללה האקדמית עמק יזרעאל עם 0.16%, מכללת צפת עם 0.26%.

על פי 13 המוסדות אשר סיפקו נתונים גם לגבי מין הסטודנטים אשר מימשו את זכאותם ל- 2 נקודות זכות, עולה כי מבין 853 משרתי המילואים, החלוקה לפי מינים היא 698 גברים ו- 155 נשים.

אלון שוורצר, ראש אגף מדיניות תנועת "אם תרצו" אשר ערך את המחקר אמר כי: "משרתי המילואים הם חוד החנית של הציבור בישראל ועל כלל הרשויות ובפרט המוסדות האקדמאיים לעשות הכל כדי להוקיר להם תודה. נתוני הדוח מוכיחים כי ישנו פער גודל בין מספר הסטודנטים המשרת במילואים ואמור להיות זכאי לנקודות לבין הסטודנטים אשר מימשו את זכאותם בפועל. אנו קוראים למוסדות האקדמיה ולאגודות הסטודנטים לפעול לעורר מודעות לחוק. בנוסף אנו קוראים גם לצה"ל ברשות הקמל"ר לפעול על מנת ליידע את כלל המילואימניקים הזכאים על החוק וכן כעת שממשלה חדשה קמה בישראל אנו מצפים מנבחרי הציבור לקיים דיון בנושא ולבחון התערובות אפשרית בחוק."

לכתבה על הדו"ח באתר ערוץ 20 > לחצו כאן

ישראל היום 11.5.20

פרסומים אחרונים:

פרויקטים אחרונים:

דורשים ניצחון

יעד גיוס הסכום שגויס עד עכשיו 0 תרמו עכשיו למאבק גלנט, תתיישר או תתפטר! לא נלחמנו בשביל להחזיר את הרשות הפלסטינית לעזה! אנחנו הלוחמים ומשפחות

סטודנטים אנטי ציונים באוניברסיטת תל אביב מעוניינים לקיים אירוע "נכבה מתמשכת" ולהאשים את חיילי צה"ל בפשעי מלחמה בשערי האוניברסיטה ביום רביעי 15.5 בשעה 12. המשטרה

חייבים לסגור את אל ג'זירה

תגידו, ידעתם שבזמן שפעילי אונר"א השתתפו בטבח ב7 לאוקטובר – משרדי הארגון ממשיכים לפעול מתוך ירושלים? לא מאמינים? בשבועות האחרונים בדקנו וגילינו שיש שני משרדים לאונר"א בירושלים, גם בכפר עקב וגם בגבעת התחמושת!

סרטונים:

חדשות ועדכונים

אירועים קרובים

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

דילוג לתוכן