דיון בוועדה לזכויות הילד בנושא: שיפור תנאי מעצר של קטינים. ביוזמתה של ח"כ זועבי

ב21/12/2015 השתתפו פעילי המשמר הציוני הדמוקרטי: אוהד גרייבסקי, אמונה קלמן ואלעד זיגלר בוועדה לזכויות הילד. הדיון סבב סביב: שיפור תנאי מעצר של קטינים. ביוזמתה של ח"כ זועבי.

שתפו:

ב21/12/2015 השתתפו פעילי המשמר הציוני הדמוקרטי: אוהד גרייבסקי, אמונה קלמן ואלעד זיגלר בוועדה לזכויות הילד. הדיון סבב סביב: שיפור תנאי מעצר של קטינים. ביוזמתה של ח"כ זועבי.

משתתפים בועדה: יו"ר הועדה יפעת שאשא-ביטון (כולנו), ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת), ח"כ אורי מקלף (יהדות התורה), ח"כ אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת), ח"כ באסל גאטס (הרשימה המשותפת), נציגי משטרת ישראל, המשרד לביטחון פנים, השב"ס, המועצה לשלום הילד, משרד המשפטים, נסרין עליאן (האגודה לזכויות האזרח), והסנגוריה הציבורית.

דיון שאמור היה להיות בנושא זכויות ילד במעצר הפך לדיון פוליטי פרקסלנס, למרות ניסיונות חוזרים ונשנים של יו"ר הוועדה לשנות זאת.

ח"כ זועבי לקחה את הדיון פעם אחר פעם לנושא מעצר קטינים במזרח ירושלים. למרות שיו"ר הוועדה אמרה שח"כ זועבי חורגת מהדיון של הוועדה. ח"כ זועבי טענה שח"כ שאשא-ביטון מפלה ומסיתה כאשר היא מבקרת אותה, ולא פעם חברת הכנסת זועבי תוקפת את יו"ר הוועדה כאשר היא העירה לה על כך.

ראוי לציין שבתחילת הדיון הוקרן סרט אשר דיבר רק על ילדים במזרח ירושלים, והוכן על ידי הטלוויזיה החברתית.

גם ח"כ סעדי דיבר רק על ילדים במזרח ירושלים. הוא דיבר על הבעיות של אסירים קטינים רק ממזרח ירושלים ובעיותיהם בבתי הכלא השונים, ואליו הצטרף ח"כ גאטס, אשר גם הוא דיבר על מזרח ירושלים, ועל מי שנעצר במהלך ההפגנות לתכנית פראוור, ועל התנאים שלהם.

הדוברים השונים מטעם המשטרה והשב"ס ענו לשאלות החכי"ם מהרשימה המשותפת והדיון המשיך ללכת לכיוון רק של מזרח ירושלים, כאשר נציגת משרד המשפטים טענה שזומנה לדיון אחר לחלוטין.

במהלך הדיון נציגים שונים של ארגונים ונציגי משרדים הביאו את דעתם אל מול הוועדה.

הדוברת של האגודה לזכויות האזרח דיברה על התנגדות למעצר מנהלי. הם אמרו שיש מצבים חריגים למעצר מנהלי ושהמשטרה משתמשת בהם גם במצבים לא חריגים. הם דיברו כנגד המדיניות של הממשלה והפרקליטות בנושא מעצר ובמזרח ירושלים. הם טוענים  נגד העבירה החדשה בנושא זריקת אבנים.

גם דוברים קרימינולוגים מטעם האוניברסיטה העברית דיברו על ערביי מזרח ירושלים. ועל כך שהחוקים החדשים וההתנהלות מפרים את האמנה לזכויות הילד.

יונתן מאמנסי אינטרנשיאל דיבר על כך חוק הנוער של מדינת ישראל הוא מהמתקדמים בעולם, אך היישום שלו גרוע כאשר מתייחסים למי שלא יהודי. הוא דיבר על אפליה של ערבים מול יהודים. הוא אומר כאשר פלשתינאי לוקח סכין צריך לבדוק את המניעים ומאיפה הוא הגיע. יו"ר הוועדה העירה לו שהוא לוקח את המציאות לאן שהוא רוצה, ולאן שהוא מכוון.

לסיכום: הוועדה התכנסה כדי לדון בזכויות קטינים בזמן מעצר וחקירות אך הפכה לכלי ניגוח ולכלי פוליטי של חברי הכנסת מהרשימה המשותפת, בתמיכת ארגוני זכויות האדם שהיו שם, לטובת משנתם הפוליטית בנושא חקירות קטינים, מעצרים, וזריקות אבנים. דיון אשר היה יכול לשפוך אור על ההתייחסות הכללית של גורמי האכיפה אל מול אותם קטינים הפך לעוד דיון בנושא העוולות לכאורה של מדינת ישראל וגורמי הביטחון אל מול קטינים במזרח ירושלים.

פרסומים אחרונים:

מתספקים את כיתת הכוננות ביתר עלית

מתספקים את כיתת הכוננות ביתר עלית עזרו לנו להמשיך לדאוג ללוחמים ולכיתות הכוננות: https://imti.org.il/project/63715/ הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של אם תרצו Please enable JavaScript to view

סרטונים:

חדשות ועדכונים

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

דילוג לתוכן